ociażby problemy w małżeństwie, strata bliskiej osoby, depresja czy nawet nieśmiałość lub trudności w utrzymaniu dobrych relacji z rodziną. Psychoterapia to spotkania ze specjalistą, dzięki którym podczas rozmowy pacjent może uświadomić sobie własne emocje i tym samym łatwiej z nimi poradzić. Taka terapia nie wiąże się więc z zażywaniem środków farmakologicznych, ale często przynosi wymierne pozytywne skutki przede wszystkim wpływając na poprawę samopoczucia i jego jakość życia.
Psychoterapia – czego możesz się spodziewać?
Psychoterapia stosowana jest nie tylko u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i chociaż może być stosowana jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego przy poważniejszych chorobach, wizyta u specjalisty bywa również jednym ze sposobów na rozwijanie swojej osobowości. Bardzo często do terapeuty zgłaszają się osoby mające różnego rodzaju problemy, wśród których wymienić można depresję, trudne relacje z bliskimi lub chociażby rozstanie z wieloletnim partnerem. Psychoterapia polega na indywidualnych rozmowach ze specjalistą lub też na spotkaniach grupowych – wybór konkretnego rozwiązania zależny jest od problemu, z jakim pacjent przychodzi do terapeuty. Istnieje również wiele metod psychoterapii, które dobiera się w zależności od konkretnego przypadku.
Czy warto zdecydować się na psychoterapię?
W życiu zdarzają się sytuacje, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Trudne chwile często pomagają przetrwać przyjaciele i najbliższa rodzina, jednak zdarza się, że czasem wsparcia trzeba poszukać u specjalisty. Psychoterapię można określić jako leczenie poprzez rozmowę – spotkania z terapeutą pozwalają uświadomić sobie własne emocje i się z nimi uporać, a co za tym idzie naprawić relacje z bliskimi czy też poradzić sobie z innymi trudnościami. Jeśli więc czujemy, że różnego rodzaju problemy nas przerastają i nie jesteśmy w stanie stawić im czoła, wsparcie specjalisty z pewnością pomoże uporządkować emocje, a co za tym idzie – poprawić znacznie jakość życia i znaleźć skuteczne rozwiązania trudności.