znaleźć kardiologa? Dokładnie! - dla zdrowia i urody

kardiolog cieszyn

Medycyna mimo trudnej aktualnej sytuacji na

Medycyna, mimo trudnej aktualnej sytuacji na świecie, pozostaje bardzo dobrze rozwiniętą dziedziną. W Polsce mamy powszechny dostęp do usług medycznych. Dlaczego warto odwiedzić gabinet kardiologa? Przekonaj się sam.

znaleźć kardiologa? Dokładnie! - dla zdrowia i urody kardiolog cieszyn

Zawsze znajdzie się dobre wytłumaczenie, by odłożyć wizytę na później. Spory nakład pracy, problemy rodzinne, nadmiar obowiązków, napięty grafik czy po prostu dobre samopoczucie.

Wszystko jest świetnie, ale do czasu. Gdy w codziennym życiu jesteś narażony na stres albo brak odpowiedniej ilości snu, możesz łatwiej doznawać problemów zdrowotnych.

Serce masz tylko jedno, nie warto go zaniedbywać. Wystarczy coroczna wizyta u kardiologa, żeby spokojnie funkcjonować. Lekarz może zlecić badania kontrolne. Nie po to, by zabrać cenny czas pacjenta tylko, żeby w odpowiednim momencie wykryć nieprawidłowości.

Jednym z najczęstszych jest EKG. To krótkie, bezbolesne badanie, które pozwoli skontrolować pracę serca. Dzięki niemu można wykryć niechciane zaburzenia, które mogą być spowodowane zarówno przez drobne przemęczenie, jak i poważniejszy problem z sercem.

Wizyta kontrolna u kardiologa, to niewielki wysiłek, a dużo korzyści. Serce przecież nie jest twoim sługą, tylko współpracownikiem. Bez niego nie będziesz mógł prowadzić swojego normalnego życia. Zadbaj o nie i ciesz się każdym dniem.


Ta procedura rejestruje krzywe napięcia serca

Dzisiejsza medycyna pozwala na wykonywanie badań opartych o elektrokardiogram, w skrócie ekg, jest to wypróbowana i przetestowana metoda diagnostyki kardiologicznej. Ta procedura rejestruje krzywe napięcia serca w spoczynku. Każde włókno mięśnia sercowego jest pobudzane energią elektryczną - począwszy od zegara serca (węzeł zatokowy) - tak że następnie kurczy się. Napięcie na powierzchni ciała można wywodzić z pobudzenia wszystkich włókien mięśnia sercowego. W zależności od czasu uzyskuje się tzw. 12-kanałowe ekg, z którego kardiolog może uzyskać informacje o różnych chorobach serca, zaburzeniach krążenia i zaburzeniach rytmu.

Rocznie wykonuje się około 8500 spoczynkowych elektrokardiogramów. Dane są przechowywane we własnym systemie informatycznym kliniki. Każdy lekarz może stamtąd przywołać dane. Oznacza to, że elektrokardiogramy, które zostały zarejestrowane w różnych momentach w czasie, mogą być również bezpośrednio porównane i dostarczają lekarzowi prowadzącemu cennych informacji.

Procedura badania: EKG spoczynkowe wykonuje się w pozycji leżącej. W przypadku odsłoniętej górnej części ciała do pacjenta przyłożonych jest łącznie 12 elektrod przy użyciu podciśnienia. Po kilku sekundach urządzenie odczytuje napięcia i test jest zakończony.


O jakich badaniach profilaktycznych powinny pamiętać osoby po 40stce?

Wielu ludzi nie przepada za chodzeniem do lekarza. Długi czas oczekiwania, a potem równie długie kolejki w przychodni nie napawają optymizmem. Raz do roku warto jednak zagryźć zęby i wykonać serię badań profilaktycznych. Większość chorób wykrytych we wczesnym stadium rozwoju jest bowiem uleczalna. Badania prewencyjne mają szczególne znaczenie w określonym wieku. O czym nie powinny zapomnieć osoby po 40 roku życia?

Podstawowe badania

Szeroko rozwinięta medycyna pozwala dziś na wykonanie szeregu badań. W podstawowej grupie znalazły się m.in.:
- morfologia krwi;
- badanie na poziom cukru;
- badanie moczu;
- badanie kału;
- pomiar ciśnienia;
- u kobiet cytologia;
- u palaczy rentgen klatki piersiowej.

Dla pacjentów po 40-stce

Ci, którzy przekroczyli magiczny próg 40 roku życia, powinni udać się do kardiologa i gastrologa. Ten pierwszy zleci zrobienie EKG serca (powtarza się je średnio co 3 lata), u tego drugiego będzie konieczna gastroskopia, aby skontrolować funkcjonowanie układu pokarmowego. Do innych badań należą: lipidogram, USG brzucha, hormony tarczycy, badanie na gęstość kości.


Jednym z warunków uzyskania tytułu doktora

Medycyna to jeden z najbardziej znanych i pożądanych kierunków nauki. Aby móc zostać poszanowanym, doświadczonym i wybitnym lekarzem należy przejść przez szereg szkoleń i kursów. Jednym z warunków uzyskania tytułu doktora jest ukończenie studiów medycznych. Następnymi etapami jest wybór odpowiedniej specjalizacji, jak również przebrnięcie przez tzw. rezydenturę. Jakie działy nauki obejmuje medycyna? Kim jest kardiolog? Jaki zakres usług wchodzi w skład działań specjalisty od układu krążeniowego?
Medycyna to dziedzina, które posiada wiele obszarów nauki i czynności wykonawczych. Wśród najbardziej popularnych gałęzi medycyny można wyróżnić specjalizacje takie jak:
- kardiologia,
- ortopedia,
- neurologia,
- nefrologia,
- urologia,
- onkologia,
- chirurgia,
- i wiele innych.
Czym zajmuje się kardiolog? Jakie jest jego zakres działań?
Specjalista zajmujący się chorobami serca to osoba, które przede wszystkim diagnozuje wszelkie niedogodności i zaburzenia w obszarze układu krążenia, wykonuje badania ekg, echokardiografii, przeprowadza zabiegi wszczepienia zastawek, kardiowersji, ablacji, wszczepiania rozrusznika i wiele innych.