się nie dziwi, nikt nikogo nie śledzi i nie obmawia. Nam niestety jeszcze jest daleko do takiej postawy. I dlatego specjalistów takich omijamy szerokim łukiem mimo, że często mamy kłopoty ze swoją psychiką. Również psychoterapia indywidualna i terapia grupowa na przykład w stanach Zjednoczonych jest na porządku dziennym. Dane wskazują na to, że w Japonii niemalże nie ma samobójstw. Dlaczego ich nie ma ? Ano dlatego, że bardzo dobrze rozwinięta jest opieka medyczna, która pomaga zachować zdrowe ciało i umysł. Nie ma tam wielu przypadków samobójstw z powodu depresji, co w naszym kraju zdarza się coraz częściej. Skoro ludzie są zdrowi, to jednak muszą korzystać powszechnie z pomocy lekarzy różnych specjalności. W tym również psychiatrów i psychologów. Dlatego średnia wieku w Japonii należy do najdłuższych na świecie.
Psychoterapia
Psychoterapia to obecnie jeden z wielu sposobów na przeciwdziałanie objawom wiążącymi się z trudnymi stanami w naszym życiu. Niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie nadążyć za zmianami w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Poczucie niezrozumienia, braku empatii, samotności, negatywne informacje z całego świata, podatność na stres, choroba nasza lub bliskich osób, brak motywacji do dalszych działań to jedne z tych powodów, dla których psychoterapia powinna zostać podjęta. Jeżeli czujemy, że jest z nami niewesoło, to nie należy zwlekać i wyszukać specjalistę, który będzie w stanie nam pomóc. Psychoterapeuta powinien nie tylko wykazywać się wiedzą z zakresu medycznego, ale być również naszym przewodnikiem i powinien potrafić podejść do każdego przypadku w inny sposób. Dobrym rozwiązaniem jest np. terapia grupowa. Polega ona na spotkaniu w wąskich grupach od kilku do kilkunastu osób wraz z terapeutą w zamkniętym pokoju. Dzięki temu mamy pewność, że nasze rozmowy zostaną zachowane w pełnej tajemnicy.
Problemy psychiczne
Coraz większa liczba osób cierpi na problemy psychiczne. Samotność, brak empatii, choroba lub śmierć bliskich, brak motywacji do dalszych działań, zakończenie pewnego okresu życia, obawa przed starością, informacje o wojnach i morderstwach na całym świecie, stres w pracy, goniące terminy, czy też nieprzyjazny szef to jedne z tych powodów, dla których ludzie nie radzą sobie zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej. W tym zakresie może nam pomóc psychoterapia. Jest to dziedzina zajmująca się zaburzeniami psychicznymi. Psychoterapeuta to specjalista, którego celem jest doradzić pacjentowi, w jaki sposób może one przeciwstawić się swoim problemom. Profesjonalny psychoterapeuta ma jednak za zadanie nie tylko posiadać wiedzę, ale i być przewodnikiem dla osoby zmagającej się z problemami i umieć postawić się w jej sytuacji. Jednym z popularnych rozwiązań stosowanych w psychoterapii jest terapia grupowa. Jej sporą zaletą jest poufność - psychoterapeuta zapewnia, że wszelkie tajemnice zostaną tylko w gronie zainteresowanych.