Psycholog - kiedy może Ci pomóc? - dla zdrowia i urody

gestalt kraków

Na pewno będziecie z niej bardzo

Psychoterapia może nam pomóc w wielu problemach i dzięki niej możemy naprawdę bardzo dużo zyskać. Każdy z nas ma różne problemy oraz schorzenia i jeśli wiemy, że potrzebujemy pomocy, to powinniśmy udać się po nią do profesjonalistów. Ps

Psycholog - kiedy może Ci pomóc? - dla zdrowia i urody gestalt kraków
ychoterapia skierowana jest do różnej grupy osób i powinniście wybrać, jaka najlepiej będzie pasowała do Was. Jedną z jej kategorii będzie na pewno terapia grupowa. Jak już jej sama nazwa wskazuje, to taka psychoterapia prowadzona jest w grupie osób, które zmagają się z tym samym, lub podobnym problemem. Na pewno powinniście ją wybrać, jeśli chcielibyście pracować nad sobą w grupie i z innymi osobami. Terapia grupowa sprawdza się u dużej ilości osób i Ci, co ją przeszli na pewno będą ją Wam mogli polecić. Na pewno nie powinniście się jej obawiać i możecie być spokojni o siebie i o swoją prywatność. Wiele osób uważa, że terapia grupowa jest bardzo dobrym oraz skutecznym rozwiązaniem. Na pewno będziecie z niej bardzo zadowoleni i szybko zobaczycie, jak działa ona na Was i na Wasze zdrowie oraz psychikę. Obecnie naprawdę bardzo dużo osób korzysta z różnorodnych terapii i psychoterapii i nie powinniście się ich obawiać i denerwować się przed nimi, ponieważ to naprawę bardzo dobre rozwiązanie.


Pierwsza jest znacznie popularniejsza ale nie

Szukając dla siebie odpowiedniej pomocy psychologicznej, łatwo można dostrzec, że istnieją dwie główne odmiany terapii - grupowa oraz indywidualna. Pierwsza jest znacznie popularniejsza, ale nie znaczy to wcale, że lepsza. Obie terapie mają swoje dobre i złe strony. Każda z nich może sprawdzić się w zupełnie innym przypadku.

Terapia grupowa polega na przeprowadzaniu spotkań z większą liczbą pacjentów naraz. Grupy najczęściej liczą sobie od czterech do maksymalnie kilkunastu osób. Częściej spotyka się grupy mniejsze od tych większych, bo mimo wszystko terapeuta musi być w stanie skupić się na każdym pacjencie z osobna. Ten typ terapii poleca się osobom, które cierpią m.in. na fobię społeczną lub nerwicę lękową.

Grupowa terapia dość ogólnie omawia problemy pacjentów i nie koncentruje się na żadnym z nich oddzielnie. Z tego powodu indywidualna psychoterapia może przynieść lepsze rezultaty w przypadku leczenia bardziej skomplikowanych lub złożonych schorzeń. Niektóre z zaburzeń psychicznych wymagają długiego zagłębiania się w historię i przeżycia pacjenta. Terapeuta musi odkryć, gdzie leży przyczyna problemu, by potem móc go rozwiązać. W takich przypadkach tylko terapia indywidualna jest w stanie zadziałać.


A na czym dokładnie polega i

Terapia grupowa nie jest nowym wynalazkiem, ale dopiero niedawno zaczęto stawiać ją na równi z terapią indywidualną. Niegdyś uważano, że działa ona gorzej, jednak dziś badania i przeprowadzane na pacjentach ankiety pokazują jasno, że w niektórych przypadkach jest ona nawet skuteczniejsza. A na czym dokładnie polega i do kogo jest kierowana? Czym różni się od klasycznej terapii indywidualnej?

Jak wygląda grupowa terapia? Otóż polega na przeprowadzaniu spotkań grupowych. Jej uczestnicy, czyli pacjenci spotykają się regularnie w wyznaczonym przez terapeutę dniu (zazwyczaj o tej samej godzinie) razem z psychoterapeutą lub dwoma psychoterapeutami. To, jak przebiegają wizyty, zależy w głównej mierze od nich. Terapeuci prowadzący terapie grupowe są zwykle bardzo elastyczni i potrafią dostosować się do pacjentów, dostrzegając, jakie techniki działają na nich najlepiej i jakie zadania są przez nich najchętniej wykonywane. Psychoterapia grupowa przynosi szczególnie dobre efekty w leczeniu różnego typu zaburzeń społecznych. Chorzy mogą spotkać się ze sobą w komfortowych i bezpiecznych warunkach, by na spokojnie i powoli przełamywać lęki, a później wypracowane techniki wprowadzać do swojej codzienności.